Spolek Pagoda organizoval ve dnech 21.–22. dubna 2018 47. pražský Go Turnaj pod záštitou Korejského velvyslance v prostorách Hotelu Duo.

Výsledky turnaje jsou k dispozici na databázi evropské Go federace.

Fotografie z turnaje jsou k zde!.

Reportáž z turnaje viz stránky Gowebu.

Zpráva

Pražský mezinárodní turnaj v go patří mezi naše vrcholné goistické akce. Byl to již jeho 47. ročník a pojedenácté se konal s podporou korejského velvyslanectví v Praze jako Korean Ambassador Cup, kvalifikace českých hráčů na podzimní Korean Prime Minister Cup hraný v Koreji.

Stejně jako v předchozích letech turnaj proběhl v reprezentativních prostorách kongresového sálu hotelu Duo v Praze. Při slavnostním zahájení všechny účastníky osobně přivítal pan Moon Seoung-hyun, velvyslanec Korejské republiky v Praze, pod jehož záštitou se turnaj konal. K prestiži turnaje přispělo i jeho zařazení do letošního ročníku Evropské Grand Prix, což přilákalo řadu silných hráčů ze zahraničí včetně Mateusze Surmy, evropského profesionála z Polska.

Turnaje se zúčastnilo 95 hráčů z celkem 14 zemí a přibližně 40 různých klubů. Nejvzdálenějším a současně i nejstarším účastníkem byl 89-letý Koji Kiribuchi, japonský hráč, který se momentálně zdržuje v Praze. O hlavní cenu – Pohár korejského velvyslance – se ve vyřazovacích bojích utkalo osm borců ze špičky českého žebříčku. Cennou trofej obhájil Lukáš Podpěra, 7-dan, který ve finálové partii porazil Radka Nechanického, 5-dan. V současnosti nejsilnější český hráč Lukáš Podpěra tak bude naši zemi reprezentovat na mistrovství světa v Koreji.

Po sobotních třech kolech byli v čele turnaje bez jediné porážky dva hráči, Lukáš Podpěra a Kim Young-Sam, korejský hráč a jeden z nejsilnějších amatérů v Evropě, který momentálně žije v Německu. Ten potvrdil své kvality výhrami i ve zbývajících dvou partiích a turnaj tak zaslouženě vyhrál. Druhé a třetí místo se čtyřmi výhrami obsadili Lukáš Podpěra a Mateusz Surma. Podrobné výsledky turnaje jsou na stránce http://www.europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T180421B.

Příjemnou atmosféru v hrací místnosti již tradičně podpořila čajovna s bohatou nabídkou kvalitních čajů, pro účastníky akce zdarma. Turnaj uspořádalo občanské sdružení Pagoda, které podporuje goistické aktivity v Praze a okolí, ve spolupráci s Českou asociací go. Organizátoři velmi děkují všem podporovatelům, především společnostem Sungwoo Hitech, WUBE Software, China Tours a panu Vladimíru Daňkovi. Zvláštní ocenění si zaslouží tradiční podpora velvyslanectví Koreje.

Za organizátory,

Aleš Cieplý